שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

חומרים ומחשבות

“הדואג לימים זורע חיטים, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים”. יאנוש קורצ’אק

הורים ומורים יקרים. תקופת הקורונה מזמנת לנו את האפשרות ללמד וללמוד יחד עם הילדים באופן שונה ממה שאנחנו מכירים בכיתה. למידה מתוך התנסות. למידה שנוגעת בהרבה תחומי ידע. כרגע בהרבה בתי ספר שעות הלימוד מחולקות לפי מקצועות לימוד, כשאין חוט מקשר בין המקצועות השונים. במתמטיקה לומדים על שברים, בספרות על אגדות ובמדעים על החלל. כך נוצר מצב בו הילד צריך לקפוץ מנושא לנושא ולקטוע את חוט המחשבה שלו לפי צלצול השעון (או הזום).

אולם, הוראה באופן הזה נוגדת מעט את האופן בו אנחנו מטמיעים ידע חדש. הידע שלנו נבנה על ידע קיים. כשאנו לומדים דבר חדש, ככל שנצליח לקשר אותו ליותר יחידות של ידע קיים, כך הוא ישמר בצורה טובה יותר במוח שלנו. כלומר, אם נצליח ליצור קשרים נוספים לידע שאנחנו צוברים בשיעור מתמטיקה לידע שכבר קיים אצלנו, כך נבין ונזכור טוב יותר. במידה ונצליח ליצור קשרים בין מקצועות הלימוד השונים, כך יהיה לתלמידים קל יותר להבין ולזכור. אם בשיעור מתמטיקה נלמד משהו שנוכל להשתמש בו גם בשיעור מדעים, זה יהיה מעולה.

בנוסף לכך, הידע שלנו מוטמע טוב יותר כשהוא מקושר להתנסות או חוויה חושית או רגשית-לריח, למגע, למוזיקה ולרגש. מי לא מכיר את ההרגשה הזאת שפתאום מריחים ריח שמחזיר לנו בבת אחת זיכרונות נשכחים? אני עוד זוכרת מה סיפרה לנו הגננת על הנמלים החרוצות, בגלל השיר שהיא שרה לנו על שיירה של נמלים. לכן, אם נצליח ללמד מתמטיקה תוך כדי התנסות שכוללת את שאר החושים שלנו, יש סיכוי טוב יותר שהתלמידים יבינו ויזכרו את החומר.

אבל איך עושים דבר כזה???

אחת הדרכים שאפשר להטמיע בהוראה, לפחות בחלק מהזמן היא למידה מבוססת פרויקטים-PBL. כותרת יפה, נכון? אבל מה זה אומר בפועל? איך מורה או הורה יכול ללמד בשיטה הזאת?

בשבועות הקרובים אבנה את מערך ההוראה לנושא הצמחים-גינת הירק, ואשתף אתכם בתהליך. הסתיו הוא עונה נהדרת להקים יחד עם הילדים גינת ירק. וכמו שאמרנו, אין כמו התנסות מעשית כדי ללמוד. ההתנסות הזאת מתאימה לכל הגילאים ומזמנת למידה בהמון תחומים שונים. אבל, כל דבר מתחיל מתכנון. גם גינת הירק וגם הוראת הנושא. אז נתחיל…

בתחילת תכנון של כל נושא או פרויקט, אני יושבת עם עצמי ומכינה מפת חשיבה. השאלות שאני שואלת את עצמי במהלך התכנון הן-איזה נושאים קשורים לנושא הראשי? איזה תחומי ידע נוספים יכולים להקשר אליו? זה הזמן לעשות חיפוש באינטרנט של רעיונות וקישורים, לנבור בספרים וחוברות עבודה ולפתוח את הראש לכל מה שמתקשר. אחר כך כבר אעשה את המיון ואת ההתאמות-מה אלמד ומה לא.

במקרה של בית ספר, אני ממליצה לצוות המורים לשבת יחד לבניית מפת החשיבה כדי שכל מורה שמלמד דיסציפלינה שונה יוכל להוסיף את הפן של המקצוע שלו. יתרה מזאת, מתוך מפת חשיבה מקיפה, כל שכבת גיל יכולה לבחור את הדברים שמתאימים לה, כך שיכול להיות פרויקט בית ספרי שבו כל התלמידים לוקחים חלק, אבל כל שכבה לומדת דרך הפרויקט את הנושאים הרלוונטיים לה. לדוגמה, אם הפרויקט שלי הוא גינת הירק, תלמידים בשכבה ד’ יוכלו להרחיב את אוצר המילים שלהם באנגלית בהקשר לנושא, בעוד תלמידי כיתה א’ ילמדו לכתוב את המילים בעברית. אותו הדבר נכון גם למשפחות בהן יש ילדים בגילאים שונים.

הנה דוגמה למפת החשיבה הראשונית שהכנתי עבור הנושא של “גינת הירק”. אתם מוזמנים להכין מפות חשיבה סביב פרויקטים אחרים ולשתף אותי.

עבודה באפוקסי

איזה כיף לי! סוף סוף אפשר שוב ליצור ולהשתגע עם הילדים בסטודיו. אחד החומרים שאני מאוד אוהבת ליצור איתם הוא האפוקסי. אפשר לעשות איתו כל

המשיכו לקרוא

זאת אהבה

זאת אהבה. כשיאיר מביא לי מהזבל גלגלת שהוא מצא כי הוא יודע שאני מתה על דברים כאלה, זאת אהבה. אז אחרי שהסתכלתי על הגלגלת כמה

המשיכו לקרוא